İtalyan mutfağında bilmediğimiz 10 yanlış

The Independent gazetesinde Pazar günü okuduğum bir yazı, iştahlı olmak ve italyan yemeklerine bayılmak suretiyle dikkatimi çekti. Konumuz yemek ve o ağız sulandıran İtalyan mutfağı. Bilin bakalım gerçek bir İtalyan asla nasıl yemek yemezmiş.

Meraklıysanız buyurun.

1.Asla ama asla yemek sırasında ya da sonrasında o bol köpüklü capuccinodan içmeyeceksiniz. Çünkü capuccino bir İtalyan için sadece ve sadece kahvaltıda içilirmiş. Yemekten sonra tabii ki espresso içebilirsiniz, pardon! İtalyansanız ille de içeceksiniz.

2.Makarna ya da risotto tek bir yemekmiş, aynı tabakta ya da yanında başka bir şeyle yenmezmiş. Bunu kim söylüyor? Jamie Oliver’ın akıl hocası, İtalyan mutfağı üzerine kitaplar yazan Gennaro Contaldo. Peki hocam.

Med-RisottoHERO-e5bc93b2-f8e5-4528-9df2-b82348df75d6-0-472x310

3.Makarnayı haşlarken suyuna zeytinyağı atılmazmış. Yaaa. Makarnaya ne koyacaksan haşlandıktan sonra koyacakmışsın.

4.İşte İtalyanlar’ın dayanamadığı bir makarna felaketi daha. Makarnaya ketçap sıkmak, asla, asla ve de aslaymış. Ama çok lezzetli oluyor, n’apıcaz?

pastaketchup-300x210

5.Asıl bomba bu maddede, İtalyanlar’ın en önemli yemeklerinden biri Spagetti Bolonez değilmiş. Hatta Bologna’da bu yemeği servis eden restoran bulunmazmış. Çünkü Bolonez sosu spagettiyle değil daha kalın olan tagliatelle tipi makarna ile yenirmiş.

6.İtalyanlar makarna ve tavuğu beraber kullanmazlarmış. Tavuklu makarna mı? Saçmalamayın.

7.Tavuk demişken, Sezar salata ile İtalyanların işi olmazmış. Gerçi salatanın mucidi Caesar Cardini bir İtalyan ama olsun.

recipe-image-legacy-id--327831_11

8.Kırmızı beyaz kareli masa örtüleri de gerçek İtalyan sofralarında bulunmazmış. Ucuzmuş çok ucuz.

9.Roma’da Alfredo Di Lieo’nun icat ettiği bol tereyağlı ve parmesan peynirli Fettuccine Alfredo da bu yazıda kurban gitmiş. O da İtalyanlar’ın favorisi falan değilmiş, en azından bu isimle.

10.Yemek söz konunsu olunca en önemlisi aileye, anneye ve geleneklere saygı duymakmış. Yemek sofrada, sevdiklerinle paylaşılmalıymış. Sevgi ve aile herşeymiş. İşte bunu sevdim.

4 thoughts on “İtalyan mutfağında bilmediğimiz 10 yanlış

 1. ayse on

  Sezar salata ile italyanların işi olmazmış:) Bayıldım yazıya! Bilmeyen ve ne çok bildiğini düşünen insan varmış, birkaçı aklıma geldi de… :)

 2. hdyem on

  makarnayı haşlarken suyuna zeytinyağı koyarım ben, çünkü sonrasında sudan geçirip süzmem.

 3. Sevgili Ayşe, sayfanızı sosyal medyada facebook, twitter vs.. paylaşamıyorum. Özellikle bu hoş yazıyı paylaşmak istedim, olmadı. Bunu düzenleyebilir misiniz? ( Bu arada büyükanneniz Fahriye Hanım, babaannemin teyzesi. Çookk uzaktan da olsa bir akrabalık vaziyetimiz var. Belirtmek istedim)
  Sevgiyle,

  HANDE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>